W Kaliszu trwa kongres Stowarzyszenia „TAK dla CPK"
22 marca jest pierwszym dniem kongresu Stowarzyszenia Tak dla CPK, który odbywa się w Kaliszu. Uczestnicy rozmawiają o zmianach, jakie obecny rząd wprowadził do programu Centralnego Portu Komunikacyjnego, podsumowują akcję zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Tak dla CPK" oraz zarysowują plany na dalszą aktywność.
– To ogromna duma móc być dzisiaj tutaj z Państwem. Warto, żebyśmy zdali sobie sprawę z tego, ile udało nam się osiągnąć – rozpoczął kongres Prezes Stowarzyszenia Tak dla CPK Maciej Wilk. – Gdyby nie ogólnonarodowe poruszenie ws. Centralnego Portu Komunikacyjnego, to projekt należałby już do przeszłości. Tylko dzięki ogromnej lawinie społecznej CPK ma szansę na realizację. Naszym zadaniem jest teraz jej monitorowanie, musimy opiniować pojawiające się ze strony rządu i spółki pomysły – zaznaczył.
Prezydent Kalisza: pełna realizacja CPK szansą, obecne pomysły - zagrożeniem dla miasta
Prezydent Kalisza Krystian Kinastowski witając uczestników Kongresu zaznaczył, że pierwotnie projektowany zakres inwestycji kolejowej był dla miasta szansą rozwojową.
– Położenie Kalisza jest specyficzne: w podobnej odległości od Łodzi, Poznania i Wrocławia. Dobre skomunikowanie naszego miasta jest absolutnie konieczne, aby przeciwdziałać niekorzystnym zjawiskom społecznym – powiedział K. Kinastowski. Dodał, ze proponowany obecnie przez spółkę CPK projekt "bajpasa" jest dowodem na odejście od modelu zrównoważonego rozwoju.
– Kalisz jest częścią aglomeracji kalisko-ostrowskiej, którą zamieszkuje ok. 400 tys. osób. Jest to więc znaczący ośrodek. Mieszkańcy takich ośrodków - regionalnych i subregionalnych – powinni mieć swój udział w rozwoju. Równowaga pomiędzy inwestycyjnym wzmacnianiem największych aglomeracji - które i bez takiego wsparcia by sobie świetnie poradziły – a wspieraniem ośrodków takich jak Kalisz jest kwintesencją zrównoważonego rozwoju – dodał prezydent Kalisza. – Odcięcie naszego miasta od połączeń komunikacyjnych, tak jak obecnie jest to proponowane, będzie niezwykle niekorzystne.
Tak dla CPK - mobilizacja społeczna i wielkie zaangażowanie
Kongres Tak dla CPK jest dwudniową imprezą, w której uczestniczą członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Tak dla CPK. Jego powstanie było reakcją na zapowiedzi rządu Donalda Tusk dotyczących wycofania się z budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Projekt CPK składa się z komponentów: lotniczego i kolejowego. Zapowiedź zatrzymania największej w historii Polski inwestycji w infrastrukturę wywołała opór społeczny, który zmaterializował się pod postacią obywatelskiego projektu Ustawy o zobowiązaniu władz publicznych do realizacji inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Do wydarzeń z 2024 r. nawiązał koordynator Kongresu, radny miasta Kalisza Maciej Antczak.
– Jesteśmy dzisiaj tutaj, ponieważ uwierzyliśmy, że w Polsce mogą powstawać ambitne projekty. Kalisz jest symbolem oporu przeciwko szkodliwym, antyrozwojowym zapowiedziom rządu. To niezwykle ważne, aby nasze zaangażowanie było cały czas na jak najwyższym poziomie – powiedział M. Antczak.
W programie Kongresu znajdują się panele dotyczące programu lotniskowego, kolejowego, aspektu geopolitycznego i obronnego oraz rozwoju gospodarczego. W dyskusjach biorą udział m.in. Mikołaj Wild - były prezes CPK, Radosław Włoszek - prezes Kolei Małopolskich i były prezes Kraków Airport czy Karol Trammer - redaktor naczelny magazynu „Z biegiem szyn".